Yoksulluk Nafakası

Yoksulluk Nafakası Nedir? Yoksulluk Nafakası Nasıl Alınır?

Evlilik birliğinin boşanmayla sona ermesi durumunda yoksulluğa düşecek eş geçimini sağlamak için yoksulluk nafakası talebinde bulunabilir. Yoksulluk nafakası kadına veya erkeğe ödenmek üzere hükmedilebilir. Yoksulluk nafakası talep edilmelidir, hakim kendiliğinden yoksulluk nafakasına hükmedemez. Nafakayı isteme hakkı olan eş hakimden talep etmelidir. Bu nafaka türü diğer nafaka türlerinden farklı olarak süresiz olarak ödenir. Hakim nafaka miktarını belirlerken nafaka yükümlüsünün mali durumunu dikkate alır.

YOKSULLUK NAFAKASI TALEP EDEBİLME ŞARTLARI NELERDİR?

  1. Yoksulluk nafakası talebinde bulunacak eş kusursuz eşit kusurlu veya hiç değilse diğer eşe göre daha az kusurlu olmalıdır. Ağır kusurlu eş yoksulluk nafakası talebinde bulunamaz. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmamaktadır.
  2. Nafaka talebinde bulunacak eş yoksulluğa düşecek olmalıdır. Yoksulluğa düşecek olan eş evlilik birliği sona ereceği için yoksulluğa düşecek olmalıdır.
  3. Yoksulluk nafakası talep edilmelidir, hakim kendiliğinden hükmedemez. Taraflar istemde bulunmalıdır. Bu talep boşanma davası içinde ileri sürülebileceği gibi ayrı bir dava ile de ileri sürülebilir. Ayrı dava ile istenebilecek yoksulluk nafakası boşanma davasının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde dava edilmelidir. Boşanma sonrasında açılacak nafaka davasında yetkili mahkeme nafaka alacaklısının yerleşim yeridir.

YOKSULLUK NAFAKASININ SONA ERME NEDENLERİ NELERDİR? HANGİ DURUMLARDA YOKSULLUK NAFAKASI SONA ERER?

  1. Yoksulluğun sona erdiği hallerde yoksulluk nafakası sona erer. Başka bir ifade ile lehine yoksulluk nafakası hükmedilmiş eşin içinde bulunduğu yoksulluk durumu sona ererse yoksulluk nafakası sona erer.
  2. Nafaka alacaklısı veya borçlusunun ölmesi durumunda yoksulluk nafakası sona erer.
  3. Lehine nafaka hükmedilen taraf sanki evliymiş gibi başka biriyle hayatını sürdürürse yoksulluk nafakası sonra erer.
  4. Lehine yoksulluk nafakası hükmedilen taraf yeniden evlenirse yoksulluk nafakası sona erer.

 

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
yoksulluk nafakası
Author Rating
51star1star1star1star1star