Velayet Davası

Velayet Davası Nedir

Velayet davası boşanma sonucunda çocukların temsili konusunda anne ve babanın hak ve yükümlülükleri alması anlamına gelir. Velayet çocuğun korunmasını hedefleyen bir durumdur. Çocukların kişiliklerinin ve mallarının korunması için velayet sistemi ile hak ve yükümlülüğünün anneye mi babaya mı verileceği konusuna velayet davaları ile kesin karar verilir. Velayet Davası çocukların anne ya da baba da olacağı konusuna adaletli bir çözüm bulmak için açılır. Kanunlarda velayetin anne veya babaya verilmesi konusunda kesin bir hüküm yoktur. Bu nedenle boşanma avukatları aracılığıyla hâkimin anne ve babanın kişilik durumu, maddi kazancı ve çocuğun anneye mi babaya mı daha çok ihtiyacı olduğu gibi belli kriterler göz önünde bulundurularak karar verilir.

Velayetin Değiştirilmesi Davası

Evlilik birliği devam ettiği sürece velayet anne ve babanın ortak yükümlülüğündedir. Boşanma sonucunda çocuğun korunması ve bakımının anne demi babada mı olacağına Velayet Davası ile karar verilir. Fakat boşanma sonrası anne babanın durumunda meydana gelen bazı değişiklikler sonucunda velayet değişikliği gerekebilir ki bu durumda velayet değiştirilmesi için dava açılır. Çocuğun velayetini alan ebeveynin evlenmesi sonucu çocuğun fiziki ve ruhsal sıkıntılar yaşaması sonucu velayet değiştirebilir. Yeniden evlilik sebebi ile velayet değişikliği en çok görülen velayet değiştirme davalarındandır. Bazı durumlarda ise çocuğun velayetini alan anne ya da babanın maddi sıkıntıda olması sonucu çocuğun ihtiyaçlarını karşılamaması veya psikolojik sorunları nedeniyle çocuğun ruhsal gelişimini kötü etkilemesi gibi durumlarda velayet değişikliğine gidilir.

Velayetin Kaldırılması

Velayetin kaldırılması ile ilgili Medeni Kanun ile belirlenmiş iki sebep vardır. Bunlardan ilki anne babanın deneyimsizliği, hastalığı, uzak bir yerde bulunması gibi sebeplerle velayet görevini yerine getirememesi durumudur. İkincisi ise anne ve babanın çocuğa yeterli ilgiyi göstermemesi ve çocuğa karşı olan yükümlülüklerini ağır bir şekilde ihmal ederek yerine getirmemeleridir. Bu iki durumdan biri veya her ikisi bulunan Velayet Davası sonucunda hâkim çocuğun velayetinin anne ve babadan alınarak vasi tayin edilmesine karar verebilir. Velayet davalarında anne babanın çocuğu koruma ve ihtiyaçlarını karşılama konusunda yetersi kalmaları sonucu velayetin kaldırılmasına karar verilebilir.