Tenkis Davası

Tenkis Davası Nedir?

Miras uyuşmazlıklarını çözüme kavuşturan miras davasının bir çeşidi olan tenkis davasını açıklamadan önce tenkis kelimesinin anlamını açıklamak daha isabetli olacaktır. Sözlük anlamı azaltma, eksiltme olan tenkis kelimesi miras hukukuna göre, tasarruflarla saklı payı ihlal edilen mirasçının, tasarrufun saklı pay oranında indirilmesi için açtığı miras davasıdır.

Kimler Tenkis Davası Açabilir?

Tenkis davası, yalnızca saklı payları ihlal edilen mirasçılar tarafından açılabilir.

Tenkis Davası Kimlere Karşı Açılabilir?

Miras bırakanın ölüme bağlı tasarrufları veya sağlar arası işlemlerinden lehine kazandırma yapılan kişilere karşı tenkis davası açılabilir.

Kimler Saklı Pay Hakkına Sahiptir?

Mirasta saklı pay’a sahip kişiler alt soyun tamamı (miras bırakanın çocukları, torunları, torunlarının çocukları) miras bırakanın eşi ve miras bırakanın anne ve babasıdır. Miras bırakanın kardeşinin veya yeğenleri saklı pay hakkına sahip değildir. Ancak önemle belirtmek gerekir ki yasal pay hakları bazı ihtimallerde olabilir.

Tenkis Davası Ne Zaman Açılabilir?

Tenkis davası mirasçıların, saklı paylarının ihlal edildiğini öğrendikleri tarihten itibaren 1 yıl ve her halde vasiyetnamenin açıldığı tarihten itibaren 10 yıl içinde açılmalıdır.

 

Summary
Article Name
Tenkis Davası
Description
Saklı payı ihlal edilen saklı pay sahibi mirasçının, saklı payı ihlal edildiği oranda açtığı miras davasıdır.
Author
Publisher Name
Aydar Hukuk
Publisher Logo