Tazminat Davası

Tazminat Nedir Ve Tazminat Davası Türleri?

Maddi ve manevi durumlarda görülen haksızlık karşısında zararın karşılanması adına başvurulması gereken hukuki bir yoldur. Kişiler haksızlık gördüğünü düşündüğü bir zamanda tazminat davası açabilmektedir. Haklarını hukuk yönünde aramak daha doğru bir karardır. Tazminat davası maddi ve manevi durumlarda açılabilen bir dava türüdür. Kişiler manevi unsurlarına zarar gördüğünü düşündüğünde tazminat davası açma hakkına sahiptir. Aynı zamanda maddi zarara uğrayan bireyler tazminat davası açabilmektedir.

Tazminat Davası Türleri

Tazminat davası haksız bir durum karşısında açılan bir dava türüdür. Haksızlığa uğranıldığın açılacak bazı tazminat türleri şu şekilde ele alınmalıdır;

  • Bireylerin boşanma durumunda açabilecekleri boşanma tazminatı
  • Hakarete uğrayan bireylerin manevi tazminat açma hakkı
  • Psikolojik zarar nedeniyle açılabilecek manevi tazminat
  • İşçi kıdem tazminatı
  • İftiraya maruz kalındığında açılabilecek manevi tazminat hakkı

İşçi Kıdem Tazminatı Nedir?

Çalışan bireylerin belirli bir neden dolayı işten çıkma durumunda işverenin işten ayrılan bireye belli bir ödeme yapması gerekmektedir. Bu durumun gerçekleşmesi için işverenin çalışanı işten çıkarması gerekmektedir. Bu durum gerçekleşmiş ise çalışan bireye tazminat alma hakkı doğmaktadır. Tazminat alma hakkına sahip olmak için belirli şartlar vardır. Bireyin sağlık sorunları yaşaması ve çalıştığı süre de işverene ahlak dışı bir harekette bulunmaması hali söz konusu ise tazminat ödenmesi gerekmektedir. Kendi isteği doğrultusunda işten ayrılan bireylere tazminat hakkı doğmamaktadır.

Tazminat hakkı doğan bireyin en az 1 yıl aynı işveren ile çalışmış olması gerekmektedir. İşveren iflas etse dahi işçiye tazminat ödemekle sorumludur. Ödememesi hukuki bir suçtur.

Tazminat Davası Nasıl Açılır?

Tazminat davası açmak isteyen bireylerin mutlaka zarar hesabı yapmaları gerekmektedir. Tazminat davası açmak isteyen bireyin mutlaka hukuki prosedürleri bilerek hareket etmesi gerekmektedir. Bireylerin davadan başarılı bir sonuç alabilmesi için mutlaka iş hukuku avukatı yardımına ihtiyacı vardır. Uzman bir el tarafında yönetilmek tazminat davası doğrultusunda mutlak bir fayda sağlayacaktır. Uzman avukat kadrosuna sahip hukuk büromuzda açılacak tüm davalarda ve takibinde bizlerden yararlanabilir ve maddi manevi zararlarınızın karşılanması için bizlerden yardım alabilirsiniz. Hukuk büromuza gelerek sizler için en iyi çözümü gerçekleştirmemiz için bizlere 0850 490 01 91 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.