tavsiye10 620x330 - Tam Yargı Davası

Tam Yargı Davası

Tam yargı davaları idari eylemlerden ve idari işlemlerden kaynaklı kişisel hakların çiğnenmesi üzerine açılan davalardır. 4 Tür tam yargı davası vardır. Bunlar:

  1. Tazminat Davaları
  2. Geri Alma Davaları
  3. Vergi Davaları ve
  4. İdari Sözleşmelerden Doğan Davalar

Tam yargı davaları medeni haklarını kullanan tüm bireylerce açılabilmektedir. İdari işlemlerden ve eylemlerden zarar gören bireyler durumlarını alanında uzman bir avukata danışarak gerekli işlemleri başlatabilir ve zararlarının telafisini isteyebilirler. Bu tür davalarda davalı idaredir. İdarenin yanlış gösterilmesi ise davacının davadan sonuç alamamasına yol açmaktadır. Dolayısıyla tam yargı davalarında kişiler davacı olduğu hedef kitlesini iyi belirlemelidir. Söz konusu tüzel kişinin kendisi değil idaresi sorumludur. Bu ve buna benzer ayrımları bireylerm ayırt edemeyebilmektedir. Bu nedenle bir uzman avukat yardımı gerekebilir.

Aydar hukuk bürosu müvekkillerinin sorunlarını dinleyerek uzun araştırmalar yapıp ilgili merciyi doğru tespit etmektedir. Eğer tam yargı davası, tazminat davası, geri alma davası, vergi davası ve idari sözleşmelerden doğan davalarla ilgili bilgi almak isterseniz Aydar hukuk bürosu resmi sayfamızdaki iletişim butonundan bizlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca online görüşmelerle de ücretsiz danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilir gerekli durumlarda randevu alarak büromuza gelip bizlerle yüz yüze görüşebilirsiniz. Davalarda önemli olan mağduriyetlerin netleştirilmesi ve davalı tarafın doğru belirlenmesidir. Dava öncesinde olay ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmalı ve ilgili davanın dilekçesi doğru yazılmalıdır. Açmak istediğiniz dava tam yargı davasına girse de tam yargı davası bünyesinde bulunan 4 dava türünden hangisi olduğu iyi belirlenmelidir. Bu ve buna benzer sorularınız için bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Summary
Tam Yargı Davası
Article Name
Tam Yargı Davası
Description
İdarenin işlemlerinden veya idarenin eylemlerinden kaynaklanmış zararları tazmin etmek için açılan dava tam yargı davasıdır.
Author
Publisher Name
Aydar Hukuk
Publisher Logo