icra avukatı - İcra Avukatı

İcra Avukatı

Borcunu ödemek istemeyen veya zamanında ödemeyen kişilerin, alacaklı tarafın borcunu alabilmek için icra müdürlüğüne başvuruda bulunmasıyla, kişinin borcunu ödeme görevini yerine getirme durumunun, devlet tarafından yaptırımına icra demekteyiz. Borçlu taraf alacaklı tarafa olan borcunu istenilen tarihe kadar ve eksiksiz bir şekilde ödemelidir ki icra takibi süreci başarılı bir şekilde sonlandırılsın. Burada en önemli kriter icra avukatının deneyime sahip olmasıdır. Deneyimli ve bu alanda uzman bir bilgiye sahip olan avukatın bu süreci takip etmesi, alacaklı tarafın parasına eksiksiz ve daha çabuk ulaşmasını sağlar. Müvekkilinin sahip olduğu hakların korunmasını sağlayabilecek tecrübede olmalıdır. Özellikle etkili, sözlü/yazılı iletişim becerisi, analitik düşünceye sahip olması, müzakere edebilme becerilerine sahip bir avukat olmalıdır.

İcra avukatları, hukuk kurallarına uygun olarak süreci yürütmelidir. Önemli bir detaya değinecek olursak icra avukatları, sadece alacaklı taraf için lazım olan bir bilirkişi değil, borçlu taraf içinde ihtiyaç duyulabilir. Borçlu olan kişi de hukuk kurallarını gereğince vazifesini yerine getirmelidir. Hukukun yaptırımı her iki taraf içinde geçerlidir. Borçlu tarafın itirazları da olabilmektedir. Borcunun olmadığı gerekçesiyle itirazda bulunabilir. İcranın kötü niyetle açılması durumunda itirazı olabilmekte ve bu süreç icra avukatı tarafından yürütülmelidir.

Borçlu tarafın borca itiraz etmesi veya alacaklı tarafın parasını alabilmesi oldukça zorlu ve yıpratıcı bir süreçtir. Bu süreçte icra avukatıyla birlikte hareket etmek, hem maddi hem manevi yönden kayıplar yaşamanızın en aza inmesine yardımcı olur. İcra avukatının tarafını savunduğu alacaklı olan ise, maddi açıdan yaşadığı kaybı telafi etmek için ona yardımcı olur. Eğer tarafını savunduğu borçlu olan ise, karşı tarafın iddiada bulunduğu borcun karşısında haksız olma durumunu bertaraf edebilir ve bu durumda icra avukatı sorumluluğunu üstlenir.

Örnek verecek olursak, boşanma davalarında nafaka veya tazminat talebinde tahsil durumunda veya velayeti anneye/babaya verilen çocuğun teslim edilmesi için icra takibi yapılır. Ve daha birçok durumlarda da icra takibi yapılmaktadır. Özellikle çocuk konusunda verilen velayeti üzerine alan taraf çocuğu teslim etmek istemiyorsa, görme izni olan taraf icra dairesine başvurur ve karşı tarafa tebligat gider. Tebliğ tarihinden 7 gün içinde teslim edilmezse, ikamet edilen adrese icra memurları ile birlikte gidilir.

İcra takibi süreci

Tarafların belge ile veya belge olmaksızın talepte bulundukları alacaklar, alınacak şekilde belirlenmiş biçimde hazırlanan takip talebine yazıp icra dairesine teslim etmesi ile başlar. Hazırlanan bu takip talebinde mutlaka alacaklının imzası bulunmalıdır. Eğer alacak tarafı şirket ise şirkette bulunan en üst konumdaki yetkilinin imzası olmalıdır. Bu takip süreci hukuka dayalı bir işlem olduğu için yapılan işin takibi bir avukata vekâlet vererek yaptırılabilir. Avukat haricinde hiç kimse vekâlet alarak icra takibi talebinde bulunamaz. Ya kendi direk müracaatta bulunmalı ya da avukata vekâlet vermeli.  Bunun harici kişiler bu süreci başlatamaz.

İcra Takibi Sonrası İşlemler

İcra talebinde bulunduktan sonra ilgili icra dairesi, istekte bulunulan takip talebine uygun, borçlu tarafın ikamet ettiği adrese hazırladığı ödeme emrini göndermektedir. Takip talebinde bahsedilen tarihe kadar ödeme işlemi gerçekleşmedi ise, alacaklı haciz işlemleri için talepte bulunabilmektedir. Ödeme işlemi, takip talebinde belirtilen alacak tarafının hesap numarasına yapılmalıdır.

 

İcra Daireleri

Genellikle adliyede bulunmaktadır. Eğer yoğun bir durum varsa ek binada da yer alabilir. Bulunduğunuz yerdeki adliyede yer alan birimler çok fazla sayıda ise ek binada konumlandırılabilinir.

İcra Takibinde Avukat Tutmak Zorunlu Mudur?

İcra takibi için avukat bulmak zorunda değilsiniz. Ama bu süreç çok zorlu bir süreçtir. Her zaman borçlu olan taraftan borcunuzu tahsil edemeyebilirsiniz. Bunu ancak hukuki yaptırımlar sayesinde halledebilirsiniz. Tek başınıza altından kalkamayacağınızı düşündüğünüzde bir avukattan yardım almalısınız.

Borcunu ödememe gibi durumlarda hapse girme gibi bir durum hukuk kurallarımızda yer almadığı için söz konusu değildi. Fakat yeni çıkan yasaya göre adli para cezası verildiği ve bu para ödenmez ise hapis cezası verileceği söz konusu olmuştur.

Son bir konuya daha değinirsek avukatlık dalında icra avukatı adında bir kavram yoktur. Bu tamamen avukatın üzerinde çalışmış olduğu dava ile alakalıdır ve toplum tarafından bu isim koyulmuştur. Ülkemizdeki tüm avukatlar karşılarına çıkan her davaya baktıklarından icra avukatı olabilmek için farklı bir çalışma içerisine girmelerine gerek yoktur.

 

Bizlere ulaşmak için 08504900191 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

 

 

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
İcra Avukatı
Author Rating
51star1star1star1star1star