ceza avukatı - Ceza Avukatı

Ceza Avukatı

1999’dan beri alanında uzman ceza avukatı kadrosuyla hizmet veren Aydar Hukuk bürosundan randevu almak için 08504900191 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Günümüzde meydana gelen ve suç teşkil eden durumlarda ceza verilmesi konusunda uzmanlaşmış kişilere ceza avukatı denilmektedir. Günümüzde yapılması kanunen yanlış olan durumlarda kişilere bazı yaptırımlar uygulanır. Uygulanan bu yaptırımlara ceza yaptırımı denilmektedir. Kişilere yaptıkları davranışlara göre devletin ilgili birimleri tarafından ceza verilmektedir. Ceza yaptırımları hakimler tarafından verilse de, ceza avukatları bu kararı etkileyebilecek kanıtları sunmakla yükümlüdür. Yapılan her yanlış davranışın bir bedeli olmalıdır. Hiçbir suç cezasız kalmaz. İşte bu durumda devreye ceza avukatları girer ve verilecek cezayı etkileyebilecek kanıtları sunar.

 

Ceza avukatlarında bulunması gereken özellikler vardır. Ceza avukatı bireysel bir şekilde çalıştığından dolayı kişiliğinde özgünlüğü barındırır. Ceza avukatları avukatlığını yaptığı kişileri sadece bir suçlu ya da birey olarak görmekten ziyade emaneti olarak görür. Ceza hukuku işlenen suçların maddi ve manevi boyutunu ele alarak hareket eder. Kanunlar tarafından belirlenmeyen hiçbir durum suç olarak kabul edilmez. Sadece yasaların ve kanunların suç olarak belirttiği davranışlar için ceza yaptırımı uygulanır. Ceza avukatları suçlu polisler tarafından getirildiğinde suçlunun yanında bulunur. Avukat suçlu bulunan kişinin yerine soruşturmada hiçbir şekilde cevap veremez. Şüphelinin suçlu olduğu durumlarda, kişi savcılığa çıkartılır. Savcılık tarafından suçlu kabul edilen kişi kanunlar tarafından belirlenen ceza süresince mahkeme tarafından tutuklanır. Tutuklandıktan sonraki 7 gün içerisinde kişi avukatı aracılığı ile karara itiraz edebilir. Ceza avukatlarının yaptığı en önemli işlerden birisi ceza yaptırım süresidir. Ayrıca müvekkilinin suçsuz olduğunu ispatlamak için gerekli bilgileri toplar ve çalışmalar yapar.

Ceza Avukatı Mahkemede Hazırlık Süresince Neler Yapar?

Mahkemelerce suçlu kabul edilen ve tutuklanma kararı alınan kişilerin ceza dosyaları avukatlarına gelmektedir. Kişi tutuklandığından itibaren ceza avukatı çok titiz ve özverili çalışmaya başlar. Kişinin tutukluluk süreci başladığından itibaren birçok çalışma yapan ceza avukatları müvekkillerinin tenzip zaptı adı verilen belgesini düzenler. Bu belge ile mahkeme tarafından başlatılan süreç boyunca müvekkilinin yararına düzenlemeler yapar. Ceza süresi boyunca avukatın yaptığı bu çalışmalar duruşma hazırlığı safhası olarak geçmektedir.

 

Ceza Avukatları Hangi Davalara Bakar?

Ceza kanunumuzda belirtilen suçlar doğrultusunda yer alan tüm yasak konular ceza avukatını ilgilendirmektedir. Dolandırıcılık, hırsızlık, huzur bozma gibi tüm suçlar ceza avukatının baktığı dosyalar arasındadır. Kişiler suçlu olduklarına dair mahkemeden kağıt aldıklarında ceza avukatlarına başvurmalıdır. Ceza avukatları kişinin en ufak bir hakkının ihlal edilmemesi için gerekli çalışmaları yaparlar.

 

Ceza Kanunlarının Amaçları Nelerdir?

Ülkelerin huzurunu, güvenini, barış içinde yaşamasını sağlayan faktörlerden en önemlisi ceza kanunudur. Ceza kanunları ile kişilerin hak ve özgürlükleri belirlenen yasaklar ile korunmaktadır. Ülkenin güven içinde yaşamasını yine aynı zamanda ceza kanunları belirlemektedir. Kamu sağlığını ve çevreyi de belirlenen kanunlar sayesinde korumaktayız. Bu yaptırımlar sayesinde ülke içerisinde refaha ulaşmış oluruz. Belirli kurallar doğrultusunda yaşanılmayan ülkede huzur ve barışı sağlamak oldukça zor olduğundan dolayı herkesin ceza kanunlarına uyması gerekmektedir.  Avukatlık hak ve adaleti arama mesleğidir. Hak ve adaletin mahkeme önünde bulunmasına en önemli desteği ceza avukatları sağlamaktadır.

Avukatlık Kanununda Bulunanlar

Ülkelerde her alanda kanun bulunduğu gibi avukatlık alanında da belirlenen kanunlar vardır. Bu kanunlar yasalarca belirlenmiştir. Avukatlık kamu hizmetidir ve serbest bir meslektir. Avukatlığın temel amacı, adaleti savunmaktır. Bireylerin bu mesleğe alınması için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Avukatlık mesleği yapmadan önce bireyin herhangi bir suç işlememiş olması gerekmektedir. Avukatlık mesleği dışında bir işle uğraşmaması da kanunlar arasında bulunan niteliklerdendir. Bunların dışında avukatlığın da belirli illere göre baroları bulunmaktadır. Bu barolara uyulması gerekmektedir. Avukatlık yapmadan önce işinde iyi bir dereceye gelmiş avukatın yanında staj yapılması gerekir. Stajın öncesinde belirli Hukuk Fakültesinden eğitim almış olması gerekir. Baro yönetim kurulu stajyer öğrenci tarafından verilen raporları inceler ve kişiye staj bitim belgesinin verilmesini ya da staj süresinin uzamasının gerektiğini belirtir. Avukatlık mesleğini eline alan bireyler mesleğine saygı duyar. Bu mesleğe yakışır bir şekilde doğruluk prensibini ele alarak mesleklerini yürütürler. Bu meslekte sabır ve adalet ön planda tutulmaktadır. Mesleklerine başlamadan önce ettikleri yemine son derece sadık kalırlar.

Summary
Review Date
Reviewed Item
Ceza Avukatı
Author Rating
51star1star1star1star1star