roadside assistance required 1240071 - Araç Değer Kaybı

Araç Değer Kaybı

Eğer sizde aracınızın değer kaybını tahsil etmek istiyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz. randevu almak için 08504900191 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Araç  Değer Kaybı Nedir? Araç Değer Kaybı Davası Nedir?

Araç değer kaybı aracınızın kazadan önceki ikinci el piyasa değeri ile kazadan sonraki ikinci el piyasa değerindeki farkı ifade eder. Başka bir ifade aracınızın kazadan önceki ikinci el piyasa değeri kazadan sonraki ikinci el piyasa değerinden düşük ise aracınız değer kaybına uğramış demektir. Aracınızın ikinci el piyasasında kaybettiği bu değer sizde de maddi bir kayıp oluşturur. Bu maddi kaybı sigorta şirketlerinden tazmin etmenize sağlayan dava türüne araç değer kaybı davası denir. Araçta bulunan değer kaybı sigorta poliçesi kapsamındadır ve sigorta şirketlerinin ödeme yükümlülüğü vardır.

ARAÇ DEĞER KAYBI KİMLERDEN İSTENEBİLİR ŞARTLARI NELERDİR?

  1.  Araçta oluşan değer kaybı sadece karşı tarafın trafik sigorta şirketinden istenebilir, kaskodan değer kaybı istemek mümkün değildir. Örneğin; aracınızla seyir halinde iken bir ağaca çarptınız aracınızda oluşan bu hasarı (eğer varsa) kaskonuz karşılayacağından artık herhangi bir değer kaybı isteminde bulunmanız mümkün değildir. Sonuç olarak değer kaybı için sadece karşı tarafın (haksız) trafik sigorta şirketinden istemde bulunabilirsiniz, kaskodan herhangi bir değer kaybı isteminde bulunmanız mümkün değildir.
  2.  Kazada haklı olan taraf değer kaybı talebinde bulunabilir. Yüzde yüz kusurlu tarafın değer kaybı isteminde bulunamaz. Başka bir anlatımla daha az kusurlu olan taraf yani kaza sonrasında haklı olan tarafın aracı haksız olan tarafın trafik sigortası tarafından tamir görecek olmalı veya tamir görmüş olmalı
  3.  Aracı değer kaybına uğrayan kişi dava açmadan önce ilk olarak haksız olan tarafın sigorta şirketine başvurmalı değer kaybının sigorta şirketi tarafından ödenmesini istemelidir. Bu şart kanundan doğan bir şarttır. Sigorta şirketi değeri ödemeyi reddettiği takdirde veya değer kaybından daha aşağı bir bedel ödemeyi teklif ettiğinde dava açılabilir. Bu şart dava açmak için gerekli olan şarttır.

DEĞER KAYBI MİKTARI NASIL BELİRLENİR?

Değer kaybı miktarının belirlenmesinde çeşitli parametreler kullanılır. Yargıtay’da değeri belirlerken bu parametlerden yararlanır. Bu sebeple değer kaybının belirlenmesi uzmanlık gerektiren bir alandır. Bu konuda size yardımcı olabilecek kişilerin başında eksperler gelir. Eksper raporları bu miktarı belirlemede başvurulabilecek en uygun yoldur. Fakat uyuşmazlığa düşüldüğü takdirde mahkemenin atadığı bilirkişinin belirlediği değer asıl değerdir.

Değer Kaybı Miktarı Belirlemede Asıl Faktörler Nelerdir?

  • Aracın km’si : Değer kaybına uğrayan araç en fazla 120.000 km ve bu km’nin altında bir araç olmalı Yargıtay’ın görüşü bu yöndedir. 120.000 km üzeri araçlarda değer kaybı ancak ağır hasar durumlarında ortaya çıkabilecektir. Değer kaybı eksper tarafından hesaplanırken aracın km değeri önem arz ettiği için 120.000 km üzeri araçlarda değer kaybından söz etmek pek mümkün değildir.
  • Araç modeli
  • Aracın üretim yılı
  • Aracın trafiğe çıkış yılı
  • Aracın ikinci el piyasasındaki değeri en çok değer kaybının belirlenmesinde en çok dikkat edilen faktörlerdir.
Summary
Review Date
Reviewed Item
araç değer kaybı
Author Rating
51star1star1star1star1star